Arnika górska

arnika

arnikaArnika górska to roślina, z która spotkał się niejeden z nas. Wiele osób nie kojarzy wyglądu tej rośliny, ale doskonale zna nazwę, wiele bowiem mówi się o arnice i produktach tworzonych na jej bazie. Warto zainteresować się tą rośliną – jej stosowanie jest bardzo sensowne.

Arnika górska znana jest już od wielu wieków. Jej początkowa popularność przyczyniła się po latach do tego, że wprowadzono jej ochronę. Gdyby tak się nie stało, z pewnością jej występowanie stałoby się znacznie ograniczone – zielarze i ludzie chcący ją stosować likwidowali ją praktycznie w całości.

Dziś arnika górska, jak sama nazwa wskazuje, występuje przede wszystkim w górach. W Polsce można znaleźć ją zarówno w Tatrach, Karkonoszach jak i w Bieszczadach. Co istotne – nie wolno jej zbierać, można ją tylko oglądać. Zachwyca kwiatami o wyraźnej żółtej barwie i jest nie do pomylenia z innymi ziołami. Niestety – zbiór jest zakazany, z uwagi na ochronę rośliny, wiec można bazować tylko i wyłącznie na arnice uprawianej. Co istotne – zakaz zrywania nie jest związany wyłącznie z koniecznością ochrony arniki górskiej, ale również ze względów bezpieczeństwa ludzi. Z uwagi na to, że jest to dość mocne zioło, zdarzały się sytuacje zatruć po ich nadmiernym lub zbyt częstym stosowaniu.Substancje lecznicze

W arnice górskiej, można znaleźć szereg substancji, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Najważniejsze to olejki eteryczne, fitosterole, flawonoidy, trójterpeny, fenolokwasy, irydoidy i aminy. Arnikę stosuje się do przygotowywania leków, do stosowania zewnętrznego oraz kosmetyków. Leki, których skład jest oparty na tej roślinie, można wykorzystywać między innymi przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach oraz innych problemach skórnych. Preparaty zawierające wyciąg z ziela arniki, są również stosowane w wielu kremach pod oczy i kremach do twarzy.

Arnika górska jest ziołem, którego samodzielny zbiór nie wchodzi w grę, jeśli nie posiadamy możliwości jej uprawy. Oczywiście nie oznacza to, iż nie powinniśmy zainteresować się preparatami, które na bazie tego zioła są przygotowywane. Warto mieć świadomość, że pozytywne działanie arniki jest naprawdę spore, a w aptekach oraz innych punktach można zakupić wiele preparatów opartych na ziołach arniki oraz z domieszką tego zioła.

arnika-gorska-ziolo-1

SONY DSC

arnika-gorska-ziolo-3

arnika-gorska-ziolo-4

arnika-gorska-ziolo-5

arnika-gorska-ziolo-6

arnika-gorska-ziolo-6

arnika-gorska-ziolo-7