Kozłek lekarski

Kozłek lekarski to roślina niezwykle interesująca. Pod ta nazwą kryje się bowiem wiele podgatunków o takich samych cechach leczniczych. Znany pod potoczną nazwą waleriana, oraz pod innymi nazwami – popularną jest choćby kocia trawa.

Występowanie

Kozłek lekarski występuje w Europie i Azji, wyłączając strefy bardzo zimne i bardzo gorące. Jest znany także w Ameryce Północnej. W Polsce występujący dziko, oraz jest uprawiany.

Wygląd

Kozłek lekarski to roślina dwuletnia. W drugim roku, wyrasta nawet do 200 cm wysokości z reguły jednak nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Charakterystycznie długie łodygi, zakończone są kwiatami, które tworzą okrągłe baldachy. Liście rośliny występują naprzeciwlegle i zawierają kilka lub kilkanaście par drobnych listków.Kozłek lekarski od lat znany jest jako roślina lecznicza. W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno korzeń rośliny jak i jej kłącze. Wykorzystuje się je do sporządzania naparów. Na bazie tej rośliny przygotowywane są również preparaty lecznicze.

Kozłek lekarski polecany jest przede wszystkim w stanach nerwicowych. Wykazuje działanie uspokajające, likwiduje lub znacznie ograniczające ataki paniki i palpitacje serca. Doskonale działa w przypadku bezsenności i nie ma znaczenia, czy jest to bezsenność spowodowana nerwicą, czy podnieceniem związanym z pozytywnymi wydarzeniami. Substancje zawarte w tej roślinie zmieniają nadpobudliwość kory mózgowej na dużo niższą.

Środek rozluźniający

Kozłek lekarski jest również doskonałym środkiem rozluźniającym. Jest pomocny w rozluźnianiu wszystkich mięśni, działa także w przypadku bolesnych skurczy jelit, oraz takich problemów, jak bolesne bóle brzucha – również te o podłożu miesiączkowym.

kozłek lekarski
Zastosowanie

W połączeniu z innymi ziołami, roślina ta polecana jest również w leczeniu nadciśnienia.

Brak działań ubocznych i wysoka skuteczność tej rośliny w leczeniu podanych problemów, zdrowotnych, czynią z niej roślinę, którą warto się zainteresować i choćby zaopatrzyć się w preparaty, w których składzie jest kozłek lekarski.