Borówka brusznica to wieloletnia roślina z gatunku wrzosowatych. W Polsce znana jest także pod inną nazwą – borówka czerwona. Występuje w chłodnej i umiarkowanej strefie całej półkuli północnej i rzecz jasna powszechnie występuje w Polsce.
Borówka brusznica to krzewinka, która sięga maksymalnie 25 cm wysokości. Występuje praktycznie na terenie całego kraju. Charakterystyczne jest to, iż pomimo swojej niewątpliwie niewielkiej wysokości, posiada zdrewniałe końcówki gałęzi. Kwitnie białymi kwiatkami z bladoróżowym odcieniem. Wydaje owoce, które z czasem dojrzewania czerwienieją.
Borówka brusznica jest powszechnie wykorzystywana przez człowieka. Warto wspomnieć o jej dwóch przeznaczeniach – kulinarnej i leczniczej.
Przeznaczenie kulinarne
Borówka brusznica jest powszechnie stosowana w kuchni angielskiej, przede wszystkim jako element, z którym podaję się dziczyznę. W przypadku kuchni polskiej, również stosuje się podobne metody, ale wykonuje się kompletnie odmienne galaretki borówkowe, choć – gwoli ścisłości – trzeba dodać, że również wykorzystuje się je do dziczyzny.
Działanie lecznicze
Oprócz zastosowań kuchennych, borówka brusznica jest powszechnie stosowana w ziołolecznictwie. Owoce borówki znane są jako środek dietetyczny. Dzieje się tak dlatego iż doskonale poprawiają procesy trawienne, my się jednak ten, kto sądzi, że to wszystkie pozytywne zastosowania borówki. Stosuje się ją również z innych powodów. Wykazuje między innymi działanie ściągające, moczopędne, przeciwbiegunkowe i antyseptyczne, więc zastosowań borówki jest naprawdę dużo. Oprócz wspomnianych, warto dodać jeszcze coś – napary z owoców borówki są doskonałe w przypadku leczenia kamicy nerkowej.
Oprócz owoców, w celach leczniczych stosuje się także liście borówki. Zrywa się je jesienią, lub bardzo wczesną wiosną i suszy w przewiewnych, zacienionych pomieszczeniach. W celach leczniczych wykorzystywano niegdyś również gałązki, uznając, że wywar z nich jest świetnym środkiem przeciwreumatycznym.
Borówka brusznica, jako jedno z niewielu ziół, może leczyć i jednocześnie znaleźć swoje miejsce w kuchni. Można robić z niej konfitury, galaretki, soki, można również pomijając ten krok, przygotować z borówki rzeczy stricte leczące. Oprócz zastosowań tego rodzaju, warto wspomnieć o walorach ozdobnych tego ziela – gałązki borówki powszechnie są stosowane w przypadku ozdabiania koszyczków wielkanocnych.
Leczy i cieszy pasjonatów dobrego smaku. Taka właśnie jest borówka brusznica. Warto mieć tego świadomość i po prostu rozejrzeć się za tą roślinka, Można ją znaleźć w wielu miejscach i stosować nie tylko w preparatach leczniczych, ale również jako dodatek do dań, lub podstawowy składnik niektórych potraw przygotowywanych w kuchni.