Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny, to dwuletnia roślina, należąca do rodziny selerowatych. Występuje w wielu krajach świata, popularny i ceniony, szczególnie wśród pasjonatów gotowania.

Występowanie

Kminek zwyczajny, występuje w wielu krajkach Azji, Afryki oraz Europy. Rośnie dziko, jest jednak również uprawiany. W pierwszym roku buduje przede wszystkim swój system korzeniowy, w drugim zaś wyrasta kminek, który można wykorzystywać – kwitnie, owocuje i jest gotowy do użycia.

Wygląd

Kminek zwyczajny to roślina, która dorasta do 70 cm wysokości, choć większość tych roślin jest nieco mniejsza. Kminek zwyczajny to roślina mocno rozgałęziona, z charakterystycznymi, drobnymi białymi kwiatami układającymi się w poziome, rozbudowane baldachy. Wyjątkowo zdarzają się również kwiaty różowe.Roślina lecznicza i kuchenna

Kminek potocznie wykorzystywany jest w kuchni, przede wszystkim ze względu na ciekawy aromat, wzbogacający zapach potraw. Można go stosować w sałatkach, pastach, dodawać do smażonych potraw, chleba oraz innych produktów spożywczych. Oprócz cech, które pozwalają wykorzystywać kminek w kuchni, kminek jest również rośliną, którą można wykorzystywać w celach leczniczych.

Roślina lecznicza

W celach leczniczych wykorzystuje się owoc kminku, zawierający bardzo dużo olejku eterycznego, soli mineralnych, garbników i białek. W celach leczniczych można również wykorzystać korzeń kminku, który jest jadalny i przygotowuje się go po prostu jak marchew, czyli gotując do miękkości, oraz ziele. Najbardziej popularne są jednak owoce kminku – możliwe do kupienia w wielu miejscach – sklepach zielarskich, spożywczych czy marketach.

kminek zwyczajny

Działanie

Działanie owoców kminku, jest wielorakie, bardzo pozytywnie wpływające na układ pokarmowy człowieka. Nasiona kminku wykazują działanie przeciwskurczowe, oraz wiatropędne. Polecane są przy wielu problemach żołądkowo – jelitowych. Poprawiają apetyt, łagodzą biegunki. Wykazują także działanie łagodzące bóle menstruacyjne, dzięki czemu polecane są w przypadku trudniejszych miesiączek. Nasiona kminku posiadają także lekkie właściwości moczopędne.

Dostępny praktycznie w każdym sklepie, znany i ceniony w kuchni kminek to roślina, którą warto nauczyć się wykorzystywać nie tylko do potrzeb kulinarnych. Kminek może również poprawiać stan zdrowia. To jest udowodnione.