Lawenda prawdziwa

Lawenda prawdziwa to roślina znana od stuleci. Już w czasach starożytnych doceniano jej pozytywne właściwości, choć wtedy doceniano przede wszystkim jej charakterystyczny zapach i aromat, wykorzystywano ją zaś przede wszystkim do relaksujących, aromatycznych kąpieli. Takie zastosowanie lawendy prawdziwej oczywiście było w pełni uzasadnione. Dziś na kąpiel w wodzie z dodatkiem lawendy powiedziano by wprost – aromaterapia. Wtedy oczywiście nie posługiwano się takimi stwierdzeniami, aczkolwiek relaksacyjne kąpiele w wodzie z dodatkiem tego ziela, bardzo doceniano.

Pochodzenie

Lawenda prawdziwa pochodzi z Persji. Niektóre źródła mówią jednak, że pochodzenie lawendy to Wyspy Kanaryjskie. Dziś rośnie w wielu krajach świata, choć przede wszystkim jest uprawiana. Uprawy można oczywiście znaleźć również w Polsce. Uprawą lawendy zajmuje się sporo rolników, uprawiana jest także w zakładach zielarskich.Wygląd

Lawenda prawdziwa dorasta do 60 cm wysokości, wytwarzając silne, w dolnej części zdrewniałe pędy. Liście omszone, lekko wywinięte, naprzeciwlegle i dość gęsto położone, kwiaty jasno fioletowe o bardzo wyraźnym zapachu. Wyraźny i ładny zapach posiada cała roślina.

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim są kwiatostany. Należy je ścinać w okresie czerwiec – lipiec, w czasie kwitnienia, gdy wydzielają najbardziej wyraźny zapach. Tak przygotowane suszy się w zacienionych, ciepłych miejscach.

lawenda prawdziwa

Zastosowanie

Surowiec zielarski śluzy do przygotowywania naparów, których zastosowanie jest bardzo szerokie. Napar z lawendy prawdziwej pomaga przy łagodnych dolegliwościach trawiennych, wykazuje również działanie rozkurczowe, żółciopędne i moczopędne. Wykazuje również dzianie uspakajające, dlatego polecany jest w stanach nerwowości. Olejek z lawendy z kolei służy również do nacierania trudno gojących się ran. Można nim także płukać usta. Wykazuje dzianie bakteriobójcze.

Oprócz walorów zapachowych, lawenda ma również walory lecznicze. Znana od lat, ceniona i skuteczna. Warto ją poznać dokładniej i być może zacząć używać?