Miodunka ćma

Miodunka ćma to wieloletnia roślina zakwalifikowana do rodziny ogórecznikowatych. Popularna nie tylko w naszym kraju.

Występowanie

Miodunka ćma występuje pospolicie na znacznym obszarze Europy i w znacznej części Azji. Rośnie między innymi w zachodniej Syberii i w Turcji. Oczywiście występuje również w Polsce. Można się posunąć do stwierdzenia, że miodunka ćma jest pospolita na całym obszarze naszego kraju.

Wygląd

Miodunka ćma jest rośliną niewielką. Dorasta do około 30 cm wysokości. Z reguły jest pojedyncza, jednak zdarzają się miodunki, które się rozgałęziają. Rośnie w lasach liściastych, zaroślach, na glebach bogatych w próchnicę. Jest ciepłolubna, rośnie w miejscach, w których ciepło utrzymywane jest długo, jest niezbyt odporna na przemarzanie.

Liście miodunki ćmy to liście odziomkowe. Wyrastają z krótkich łodyżek, lub bezpośrednio z łodygi. Niewielkie, lancetowate, skośne pod względem łodygi rośliny. Górna część liści pokryta jest delikatną szczecinką. Przeciwnie do liści miodunki plamistej, nie posiadają plam – są jednolitego koloru.Kwiaty

Miodunka ćma kwitnie od wczesnej wiosny, kwiatami koloru dwubarwnego. Wczesną wiosna, w początkowym okresie kwitnienia miodunki, kwiaty są różowe, później są nieco ciemniejsze, a ich kolor wchodzi bardziej we fioletowy.

Surowiec zielarski

Miodunka ćma jest rośliną leczniczą. Dzięki zawartości takich substancji jak sapominy, sole mineralne, kwasy organiczne, wpływa korzystne na organizm i jest pomocna w leczeniu wielu schorzeń. Surowcem zielarskim jest ziele miodunki, suszone w zacienionych, przewiewnych miejscach i służące do sporządzania naparów i odwarów.

miodunka ćma

Zastosowanie

Zmiele miodunki ćmy, polecane jest przede wszystkim przy schorzeniach dróg oddechowych. Pozytywnie wpływa na tkankę płuc, ułatwia usuwanie tkanek zaatakowanych gruźlicą, pomaga w usuwaniu nagromadzonej wydzieliny płucnej,. Napar z ziela miodunki pozytywnie więc wpływa na całość dróg oddechowych organizmu. Nie stwierdza się działań niepożądanych.

Popularna, dziko rosnąca i zdrowa. Taka właśnie jest miodunka ćma. Warto sprawdzić jej działanie. Oczywiście nie trzeba jej zbierać. W sklepach zielarskich można nabyć preparaty z miodunką w składzie, lub kupić miodunkę już wysuszoną. Ceny są przystępne. Warto mieć to na uwadze.